Det var med stor sorg vi i modtog meddelelsen om klubbens tidligere top bokser Laurits Jensen er afgået ved døden natten mellem første og anden pinsedag 2020. efter længere tids sygdom og han har måttet tilbringe de sidste par år på et plejehjem, da en demens sygdom havde ramt Laurits.
Laurits har været en af klubbens top boksere med flere Jyske og Danske mesterskaber og deltaget ved Europamesterskaberne. Laurits og en anden RAC. bokser Poul Knudsen var først i halvfjerdserne Danmarks bedste boksere og når de to navne var på programmet satte de mange steder publikums rekord.
Laurits skrev efter endt amatør karriere. Professionel kontrakt med Mogens Palle og havde 10 kampe med sejre i de 9.
Derefter blev han træner i R.A.C. og jeg har selv haft Laurits som træner og sekundant og nydt godt af hans store viden og kendskab til boksning.
Laurits har 3 børn som alle bosatte sig omkring Thisted og derfor flyttede Laurits derop, for at kunne være sammen med dem og børnebørnene.
Året være Laurits minde Hans Olav. Formand. RAC.

.


s træner igennem 40 år får flot hæder for hans job i RAC.

I har vi jo i de 40 år som er gået fra hans start som træner haft en mand som har klub ånd og bare er der hele tiden for klubbens boksere.

Velkommen til ´s hjemmeside